FacebookTwitter

Bookmark and Share

2014 Track & Field News High School
Girls All-America Team

This year’s girls A-A team is the 34th we have chosen. Most events are rated 5‑deep, but those contested less frequently may have fewer entries.

The full version of the team, available in the December issue of T&FN, comes with details on major accomplishments for each of the team members, plus some explanatory background on the choices.

Class data: *=junior; **=soph; ***=frosh; all others are seniors. # = repeater from the ’13 team.

Click here for Boys' Top 5s.

100 Meters
1 **Kaylin Whitney (East Ridge, Clermont, Florida)
2 Ariana Washington # (Poly, Long Beach, California)
3 *Teahna Daniels (First Academy, Orlando, Florida)
4 ***Candace Hill (Rockdale, Conyers, Georgia)
5 Ky Westbrook # (Chandler, Arizona)

 

200 Meters
1 **Kaylin Whitney (East Ridge, Clermont, Florida)
2 ***Candace Hill (Rockdale, Conyers, Georgia)
3 Ariana Washington # (Poly, Long Beach, California)
4 *Diamond Spaulding (Aquinas, Ft Lauderdale, Florida)
5 Akeyla Mitchell (West Oso, Corpus Christi, Texas)

 

400 Meters
1 Olivia Baker # (Columbia, Maplewood, New Jersey)
2 ***Kaelin Roberts (Poly, Long Beach, California)
3 *Zola Golden (Arlington, Lagrangeville, New York)
4 Maddy Price’ (Menlo, Atherton, California)
5 Kendall Ellis (Aquinas, Ft Lauderdale, Florida)

 

800 Meters
1 *Alexa Efraimson # (Camas, Washington)
2 Raevyn Rogers # (Kinkaid, Houston, Texas)
3 Olivia Baker (Columbia, Maplewood, New Jersey)
4 *Hannah Parker (Coe-Brown, Northwood, New Hampshire)
5 Rose Christen (Central Kitsap, Silverdale, Washington)

 

Mile
1 *Alexa Efraimson # (Camas, Washington)
2 Elise Cranny # (Niwot, Colorado)
3 Sarah Feeny (Ogden, Utah)
4 **Katie Rainsberger (Air Academy, Colorado Springs, Colorado)
5 **Stephanie Jenks (Linn-Mar, Marion, Iowa)

 

2 Miles
1 *Alexa Efraimson (Camas, Washington)
2 Bethan Knights’ (Northwood, Irvine, California)
3 **Hannah DeBalsi (Staples, Westport, Connecticut)
4 **Stephanie Jenks (Linn-Mar, Marion, Iowa)
5 *Allie Ostrander (Central, Kenai, Alaska)

 

100 Hurdles
1 Dior Hall # (Washington, Denver, Colorado)
2 **Alexis Duncan (Desoto, Texas)
3 ***Sydney Mclaughlin (Union Catholic, Scotch Plains, New Jersey)
4 Jasmine Quinn (Ft Dorchester, North Charleston, South Carolina)
5 **Anna Cockrell (Providence Day, Charlotte, North Carolina)

 

300/400 Hurdles
1 ***Sydney Mclaughlin (Union Catholic, Scotch Plains, New Jersey)
2 ***Reonna Collier (Piedmont Hills, San José, California)
3 Tiana Bonds (Centennial, Las Vegas, Nevada)
4 Daeshon Gordon’ (Northeast, Oakland Park, Florida)
5 *Samantha Gonzalez (Creekview, Carrollton, Texas)

 

4 x 100 Relay
1 Poly, Long Beach, California #
2 McEachern, Powder Springs, Georgia
3 Aquinas, Ft. Lauderdale, Florida
4 Westlake, Atlanta, Georgia
5 Northwestern, Miami, Florida

 

4 x 200 Relay
1 St. Aquinas, Ft. Lauderdale, Florida
2 Northwestern, Miami, Florida
3 Poly, Long Beach, California

 

4 x 400 Relay
1 St. Aquinas, Ft. Lauderdale, Florida #
2 Poly, Long Beach, California #
3 Oak Park, Michigan
4 Columbia, Maplewood, New Jersey
5 Western Branch Chesapeake, Virginia

 

4 x 800 Relay
1 Columbia, Maplewood, New Jersey #
2 Western Branch, Chesapeake, Virginia
3 Central Bucks South, Warrington, Pennsylvania
4 Township, Freehold, New York
5 Strath Haven, Wallingford, Pennsylvania

 

Sprint Medley
1 Columbia, Maplewood, New Jersey #
2 Pleasant Valley, Bettendorf, Iowa
3 Suffern, New York

 

Distance Medley
1 West, Springfield, Virginia
2 Haddonfield, New Jersey
3 Staples, Westport, Connecticut

 

High Jump
1 **Vashti Cunningham # (Gorman, Las Vegas, Nevada)
2 *Bailey Weiland (Marist, Atlanta, Georgia)
3 *Stacey Denstin (Santalucas, Lantana, Florida)
4 Claire Kieffer-Wright (South Pasadena, California)
5 *Janae’ Moffitt (Oak Hill, Converse, Indiana)

 

Pole Vault
1 Desiree Freier # (Northwest, Justin, Texas)
2 Bonnie Draxler # (Wrightstown, Wi)
3 *Kaitlyn Merritt # (Santa Margarita, Rancho Santa Margarita, California)
4 *Lexi Weeks (Cabot, Arkansas)
5 Kally Long (Wimberly, Texas)

 

Long Jump
1 Chyna Ries (East, Denver, Colorado)
2 Keturah Orji# (Mt Olive, Flanders, New Jersey)
3 *Margaux Jones # (Redlands, California)
4 **Courtney Corrin # (Harvard-Westlake, Studio City, California)
5 **Rhesa Foster (North, Clovis, California)

 

Triple Jump
1 Keturah Orji # (Mount Olive, Flanders, New Jersey)
2 **Chinne Okoronkwo (Mount Terrace, Washington)
3 *Sydnei Murphy (Apex, North Carolina)
4 Tiffany Flynn (Miller Grove, Atlanta, Georgia)
5 *Asa Garcia (Texas City, Texas)

 

Shot
1 Raven Saunders (Burke, Charleston, South Carolina)
2 Stamatia Scarvelis # (Dos Pueblos, Goleta, California)
3 Ashlie Blake # (Liberty, Henderson, Nevada)
4 Haley Teel (Gregory-Portland, Portland, Texas)
5 MacKenna Howard (Los Alamitos, California)

 

Discus
1 Stamatia Scarvelis (Dos Pueblos, Goleta, California)
2 Kennedy Blahnik (Algoma, Wi)
3 Jeia Gilliam (Hightower, Missouri City, Texas)
4 Bryanna Hames (Myers Park, Charlotte, North Carolina)
5 Kiana Phelps (Kingsley-Pierson, Kingsley, Iowa)

 

Hammer
1 *Haley Showalter (Valor, Highlands Ranch, Colorado)
2 *Sabrina Gaitán’ # (Sprayberry, Marietta, Georgia)
3 Lena Giger (Highland, Illinois)

 

Javelin
1 **Tairyn Montgomery (Union, Redondo Beach, California)
2 *Gabrielle Kearney (Roseburg, Oregon)
3 **Katelyn Gochenour (Marian, Omaha, Nebraska)
4 *Keiryn Swenson (Maize, Kansas)
5 **Sophia Rivera (Brentwood, St. Louis, Mo)

 

Heptathlon
1 Ashlee Moore (Hamilton, Chandler, Arizona)
2 Shaina Burns (South, Lakeville, Minnesota)
3 Tiana Bonds (Centennial, Las Vegas, Nevada)

 

Special Mention
Tessa Barrett (Abington Heights, Clarks Summit, Pennsyslvania) 5000

© Track & Field News 2014