History of Olympic Results: 800 Meters - Men

Bookmark and Share

(results updated 10/04/2012)

2012
(London, August 9)
1David Rudisha (Kenya)1:40.91WR, OR
2Nijel Amos (Botswana)1:41.73
3Timothy Kitum (Kenya)1:42.53
4Duane Solomon (USA)1:42.82
5Nick Symmonds (USA)1:42.95
6Mohamed Aman (Ethiopia)1:43.20
7Abubaker Kaki (Sudan)1:43.32
8Andrew Osagie (Great Britain)1:43.77
[Khadevis Robinson (USA) 5th heat I]
2008
1Wilfred Bungei (Kenya)1:44.65
2Ahmad Ismail (Sudan)1:44.70
3Alfred Kirwa Yego (Kenya)1:44.82
4Gary Reed (Canada)1:44.94
5Youssef Kamel (Bahrain)1:44.95
6Yeimán López (Cuba)1:45.88
7Nabil Madi (Algeria)1:45.96
8Nadim Mansour (Algeria)1:47.19
[Nick Symmonds (USA) 5th in semi]
[Christian Smith (USA) 4th in heat]
[Andrew Wheating (USA) 4th in heat]
2004
1Yuriy Borzakovskiy (Russia)1:44.45
2Mbulaeni Mulaudzi (South Africa)1:44.61
3Wilson Kipketer (Denmark)1:44.65
4Mohcine Chehibi (Morocco)1:45.16
5Wilfred Bungei (Kenya)1:45.31
6Hezekiel Sepeng (South Africa)1:45.53
7Djabir Saïd-Guerni (Algeria)1:45.61
8Ahmad Ismail (Sudan)1:52.49
[Jonathan Johnson (USA) 8th in semi]
[Khadevis Robinson (USA) 3rd in heat]
[Derrick Peterson (USA) 4th in heat]
2000
1Nils Schumann (Germany)1:45.08
2Wilson Kipketer (Denmark)1:45.14
3Djabir Saïd Guerni (Algeria)1:45.16
4Hezekiel Sepeng (South Africa)1:45.29
5André Bucher (Switzerland)1:45.40
6Yuriy Borzakovskiy (Russia)1:45.83
7Glody Dube (Botswana)1:46.24
DQ[obstruction]—[6]Andrea Longo (Italy) [1:45.66]
[Rich Kenah (USA) 6th in heat]
[Bryan Woodward (USA) 5th in heat]
[Mark Everett (USA) 5th in heat]
1996
1Vebjørn Rodal (Norway)1:42.58
2Hezekiel Sepeng (South Africa)1:42.74
3Fred Onyancha (Kenya)1:42.79
4Norberto Tellez (Cuba)1:42.85
5Nico Motchebon (Germany)1:43.91
6David Kiptoo (Kenya)1:44.19
7Johnny Gray (USA)1:44.21
8Benyounés Lahlou (Morocco)1:45.52
[Jose Parrilla (USA) 6th in heat]
[Brandon Rock (USA) 4th in heat]
[Rodal 1:42.58 OR]
1992
1William Tanui (Kenya)1:43.66
2Nixon Kiprotich (Kenya)1:43.70
3Johnny Gray (USA)1:43.97
4José Luiz Barbosa (Brazil)1:45.06
5Andrea Benvenuti (Italy)1:45.23
6Curtis Robb (Great Britain)1:45.57
7Reda Abdenouz (Algeria)1:48.34
DNF—Mark Everett (USA)
[Jose Parrilla (USA) 4th in heat]
1988
1Paul Ereng (Kenya)1:43.45
2Joaquim Cruz (Brazil)1:43.90
3Saïd Aouita (Morocco)1:44.06
4Peter Elliott (Great Britain)1:44.12
5Johnny Gray (USA)1:44.80
6José Luiz Barbosa (Brazil)1:46.39
7Donato Sabia (Italy)1:48.03
8Nixon Kiprotich (Kenya)1:49.55
[Mark Everett (USA) 4th in heat]
[Tracy Baskin (USA) 4th in heat]
1984
1Joaquim Cruz (Brazil)1:43.00
2Seb Coe (Great Britain)1:43.64
3Earl Jones (USA)1:43.83
4Billy Konchellah (Kenya)1:44.03
5Donato Sabia (Italy)1:44.53
6Edwin Koech (Kenya)1:44.86
7Johnny Gray (USA)1:47.89
8Steve Ovett (Great Britain)1:52.28
[John Marshall (USA) 5th in quarter]
[Cruz 1:43.00 OR]
1980
1Steve Ovett (Great Britain)1:45.40
2Seb Coe (Great Britain)1:45.85
3Nikolay Kirov (Soviet Union)1:45.94
4Agberto Guymaraes (Brazil)1:46.20
5Andreas Busse (East Germany)1:46.81
6Detlef Wagenknecht (East Germany)1:46.91
7José Marajo (France)1:47.26
8Dave Warren (Great Britain)1:49.25
1976
1Alberto Juantorena (Cuba)1:43.50
2Ivo Van Damme (Belgium)1:43.86
3Rick Wohlhuter (USA)1:44.12
4Willi Wülbeck (West Germany)1:45.26
5Steve Ovett (Great Britain)1:45.44
6Luciano Susanj (Yugoslavia)1:45.75
7Sri Ram Singh (India)1:45.77
8Carlo Grippo (Italy)1:48.39
[James Robinson (USA) 5th in semi]
[Mark Enyeart (USA) 3rd in heat]
[Juantorena 1:43.50 WR, OR]
1972
1Dave Wottle (USA)1:45.86
2Yevgeniy Arzhanov (Soviet Union)1:45.89
3Mike Boit (Kenya)1:46.01
4Franz-Josef Kemper (West Germany)1:46.50
5Robert Ouko (Kenya)1:46.53
6Andy Carter (Great Britain)1:46.55
7Andrzej Kupczyk (Poland)1:47.10
8Dieter Fromm (East Germany)1:47.96
[Ken Swenson (USA) DNF in semi]
[Rick Wohlhuter (USA) 4th in heat (fell)]
1968
(high altitude)
1Ralph Doubell (Australia)1:44.3 (1:44.40)
2Wilson Kiprugut (Kenya)1:44.5 (1:44.57)
3Tom Farrell (USA)1:45.4 (1:45.46)
4Walter Adams (West Germany)1:45.8 (1:45.83)
5Josef Plachy (Czechoslovakia)1:45.9 (1:45.99)
6Dieter Fromm (East Germany)1:46.2 (1:46.30)
7Thomas Saisi (Kenya)1:47.5 (1:47.59)
8Benedict Cayenne (Trinidad)1:54.3 (1:54.40)
[Ron Kutschinski (USA) 5th in semi]
[Wade Bell (USA) 5th in heat]
[Doubell 1:44.3 {1:44.40} WR, OR]
1964
1Peter Snell (New Zealand)1:45.1
2Bill Crothers (Canada)1:45.6
3Wilson Kiprugut (Kenya)1:45.9
4George Kerr (Jamaica)1:45.9
5Tom Farrell (USA)1:46.6
6Jerry Siebert (USA)1:47.0
7Dieter Bogatzki (West Germany)1:47.2
8Jacques Pennewaert (Belgium)1:50.5
[Morgan Groth (USA) 6th in heat]
[Kerr 1:46.1 OR {semi}; Kiprugut 1:46.1 =OR {semi}; Snell
1:45.1 OR]
1960
1Peter Snell (New Zealand)1:46.3 (1:46.48)
2Roger Moens (Belgium)1:46.5 (1:46.55)
3George Kerr (Jamaica)1:47.1 (1:47.25)
4Paul Schmidt (West Germany)1:47.6 (1:47.82)
5Christian Wägli (Switzerland)1:48.1 (1:48.19)
6Manfred Matuschewski (East Germany)1:52.0 (1:52.21)
[Tom Murphy (USA) 6th in semi]
[Jerry Siebert (USA) 4th in semi]
[Ernie Cunliffe (USA) 6th in semi]
[Kerr 1:47.1 (1:47.26) OR {semi}; Snell 1:46.3 OR]
1956
1Tom Courtney (USA)1:47.7 (1:47.75)
2Derek Johnson (Great Britain)1:47.8 (1:47.88)
3Audun Boysen (Norway)1:48.1 (1:48.25)
4Arnie Sowell (USA)1:48.3 (1:48.41)
5Mike Farrell (Great Britain)1:49.2 (1:49.29)
6Lon Spurrier (USA)1:49.3 (1:49.38)
7Emile Leva (Belgium)c1:51.8 (1:51.75)
8Bill Butchart (Australia)c1:52.5
[Courtney 1:47.7 OR]
1952
1Mal Whitfield (USA)1:49.2 (1:49.34)
2Arthur Wint (Jamaica)1:49.4 (1:49.63)
3Heinz Ulzheimer (West Germany)1:49.7 (1:49.78)
4Gunnar Nielsen (Denmark)1:49.7 (1:49.84)
5Albert Webster (Great Britain)1:50.2 (1:50.47)
6Günther Steines (West Germany)1:50.6 (1:50.81)
7Reggie Pearman (USA)1:52.1 (1:52.31)
8Lars-Eric Wolfbrandt (Sweden)1:52.1 (1:52.38)
[John Barnes (USA) 4th in semi]
[Whitfield 1:49.2 =OR]
1948
1Mal Whitfield (USA)1:49.2
2Arthur Wint (Jamaica)1:49.5 (0.28 behind)
3Marcel Hansenne (France)1:49.8 (0.78)
4Herb Barten (USA)1:50.1 (1.04)
5Ingvar Bengtsson (Sweden)1:50.5 (1.56)
6Bob Chambers (USA)1:52.1 (2.82)
7Robert Chef-d’Hôtel (France)c1:54.1 (4.89)
8John Parlett (Great Britain)c1:56.0 (6.97)
[Whitfield 1:49.2 OR]
1936
1John Woodruff (USA)1:52.9
2Mario Lanzi (Italy)1:53.3
3Phil Edwards (Canada)1:53.6
4Kazimierz Kucharski (Poland)1:53.8
5Chuck Hornbostel (USA)1:54.6
6Harry Williamson (USA)1:55.8
7Juan Carlos Andersen (Argentina)nt
8Gerald Backhouse (Australia)nt
1932
1Tom Hampson (Great Britain)1:49.7 (1:49.70)
2Alex Wilson (Canada)1:49.9
3Phil Edwards (Canada)1:51.5
4Eddie Genung (USA)1:51.7
5Edwin Turner (USA)1:52.5
6Chuck Hornbostel (USA)1:52.7
7John Powell (Great Britain)1:53.0
8Séra Martin (France)1:53.6
[Hampson 1:49.8 WR, OR]
1928
1Douglas Lowe (Great Britain)1:51.8
2Erik Byléhn (Sweden)1:52.8
3Hermann Engelhard (Germany)1:53.2
4Phil Edwards (Canada)1:54.0
5Lloyd Hahn (USA)1:54.2
6Séra Martin (France)1:54.6
7Earl Fuller (USA)1:55.0
8Jean Keller (France)nt
[9Ray Watson (USA) nt]
[John Sittig (USA) 5th in semi]
[Lowe 1:51.8 OR]
1924
1Douglas Lowe (Great Britain)1:52.4
2Paul Martin (Switzerland)1:52.6
3Schuyler Enck (USA)1:52.9
4Henry Stallard (Great Britain)1:53.0
5William Richardson (USA)1:53.8
6Ray Dodge (USA)1:54.2
7John Watters (USA)nt
8Charles Hoff (Norway)nt
1920
1Albert Hill (Great Britain)1:53.4
2Earl Eby (USA)c1:53.7
3Bevil Rudd (South Africa)c1:53.8
4Edgar Mountain (Great Britain)c1:54.0
5Donald Scott (USA)c1:55.3
6Albert Sprott (USA)c1:56.4
7Adriaan Paulen (Holland)c1:56.4
8Jean Esparbes (France)c1:58.0
DNF—Thomas Campbell (USA)
1912
1Ted Meredith (USA)1:51.9
2Mel Sheppard (USA)1:52.0
3Ira Davenport (USA)1:52.0
4Melville Brock (Canada)1:52.7
5Daniel Caldwell (USA)1:52.8
6Hanns Braun (Germany)1:53.1
7Hec Edmundson (USA)nt
8Herbert Putnam (USA)nt
[John Paul Jones (USA) DNF in semi]
[Harland Holden (USA) 6th in semi]
[Walter McClure (USA) 4th in heat]
[Tom Halpin (USA) 4th in heat]
[Meredith 1:51.9 WR, OR]
1908
1Mel Sheppard (USA)1:52.8
2Emilio Lunghi (Italy)1:54.2
3Hanns Braun (Germany)1:55.2
4Odön Bodor (Hungary)1:55.4
5Theodore Just (Great Britain)c1:56.4
6John Halstead (USA)nt
DNF—Clarke Beard (USA)
DNF—Ian Fairbairn-Crawford (Great Britain)
[James Lightbody (USA) 4th in heat]
[Harry Coe (USA) 2nd in heat]
[Lloyd Jones (USA) 3rd in heat]
[Charles French (USA) DNF in heat]
[Joseph Bromilow (USA) 2nd in heat]
[Horace Ramey (USA) DNF in heat]
[Frank Sheehan (USA) 3rd in heat]
[Sheppard 1:52.8 WR, OR]
1904
1James Lightbody (USA)1:56.0
2Howard Valentine (USA)1:56.3
3Emil Breitkreutz (USA)1:56.4
4George Underwood (USA)nt
5Johannes Runge (Germany)nt
6Frank Verner (USA)nt
[George Bonhag (USA) also ran]
[Harvey Cohn (USA) also ran]
[Lacey Hearn (USA) also ran]
[John Joyce (USA) also ran]
[Paul Pilgrim (USA) also ran]
[Lightbody 1:56.0 OR]
1900
1Alfred Tysoe (Great Britain)2:01.2
2John Cregan (USA)c2:01.8
3David Hall (USA)c2:05.0
4Henri Deloge (France)nt
5Zoltán Speidl (Hungary)nt
6John Bray (USA)nt
[Howard Hayes (USA) 3rd in heat]
[Alexander Grant (USA) 6th or 7th in heat]
[Walter Drumheller (USA) 6th or 7th in heat]
[Justus Scrafford (USA) 3rd in heat]
[Edward Bushnell (USA) 4th, 5th or 6th in heat]
[Harrison Smith (USA) 4th, 5th or 6th in heat]
[Harvey Lord (USA) 3rd in heat]
[Edward Mechling (USA) 4th or 5th in heat]
[Hall 1:59.0 OR {heat}]
1896
1Edwin Flack (Australia)2:11.0
2Nándor Dáni (Hungary)2:11.8
3Dimitrios Golemis (Greece)nt
[no U.S. entrants]
[Flack 2:10.0 OR {heat}]

Request generated in 0.041209936141968 seconds.