Best Women’s Non-Final Marks

compiled by Jim Rorick as of August 4, 2014



 
FacebookTwitter
Best Non-final Marks (all rounds)
100 10.62 Florence Griffith-Joyner (US) OG 88
  10.49w Griffith-Joyner OT 88
200 21.56 Florence Griffith-Joyner (US) OG 88
400 49.11 Olga Nazarova (Soviet Union) OG 88
800 1:56.17 Janeth Jepkosgei (Kenya) WC 07
1500 3:59.12 Tatyana Kazankina (Soviet Union) OG 80
3000 8:42.32 Marie-Pierre Duros (France) OG 92
St 9:15.17 Gulnara Galkina (Russia) OG 08
5000 14:45.35 Edith Masai (Kenya) WC 03
10,000 31:35.90 Derartu Tulu (Ethiopia) OG 96
100H 12.24 Yordonka Donkova (Bulgaria) Stara Zagora 88
400H 52.77 Faní Halkiá (Greece) OG 04
4x1 41.52 United States WC 97
4x4 3:20.32 Russia WC 05

 

Field Events
HJ 1.96 | 6-5 Ruth Beitia (Spain) WIC 06
    Tia Hellebaut (Belgium) WIC 06
    Yekaterina Savchenko (Russia) WIC 06
    Yelena Slesarenko (Russia) WIC 06
    Viktoriya Styopina (Ukraine) WIC 06
    Blanka Vlašić (Croatia) WIC 06
    Marina Aitova (Kazakstan) WIC 08
    Beitia WIC 08
    Ariane Friedrich (Germany) WIC 08
    Vita Palamar (Ukraine) WIC 08
    Slesarenko WIC 08
    Vlašić WIC 08
    Svetlana Radzivil (Uzbekistan) OG 12
PV 4.60 | 15-1 Yelena Isinbaeva (Russia) OG 08
LJ 7.22 | 23-8¼ Jackie Joyner-Kersee (US) OT 88
TJ 15.32 | 50-3¼ Piyí Devetzí (Greece) OG 04
SP 20.69 | 67-11¾ Astrid Kumbernuss (Germany) WC 97
DT 68.40 | 224-5 Ilke Wyludda (East Germany) WC 87
HT 76.18 | 249-11 Anita Włodarczyk (Poland) WC 13
JT 69.09 | 226-8 Mariya Abakumova (Russia) WC 13

 

Best in 1st of 4 rounds
100 10.88 Florence Griffith-Joyner (US) OG 88
  10.60w Griffith-Joyner OT 88
200 21.96 Griffith-Joyner OT 88
400 50.66 Kendra Mackey (US) OT 92
100H 12.62 Gail Devers (US) OG 00

 

Best in 1st of 3 remaining rounds (a heat or a quarter)
100 10.62 Florence Griffith-Joyner (US) OG 88
  10.49w Griffith-Joyner OT 88
200 21.76 Griffith-Joyner OG 88
400 50.08 Sandie Richards (Jamaica) WC 97
800 1:57.72i Maria Mutola (Mozambique) WIC 04
1500 4:04.55 Abeba Aregawi (Ethiopia) OG 12
100H 12.47 Yordonka Donkova (Bulgaria) OG 88
    Ludmila Engquist (Sweden) OG 96
  12.33w Brianna Rollins (US) USATF 13
400H 53.57 Yuliya Pechonkina (Russia) OG 04
4x1 42.39 United States OG 88

 

Best in 1st of 2 remaining rounds (a heat or a semi)
100 10.70 Florence Griffith-Joyner (US) OT 88
  10.70w Griffith-Joyner OG 88
200 21.56 Griffith-Joyner OG 88
400 49.11 Olga Nazarova (Soviet Union) OG 88
800 1:56.17 Janeth Jepkosgei (Kenya) WC 07
1500 3:59.12 Tatyana Kazankina (Soviet Union) OG 80
3000 8:42.32 Marie-Pierre Duros (France) OG 92
St 9:15.17 Gulnara Galkina (Russia) OG 08
5000 14:45.35 Edith Masai (Kenya) WC 03
10,000 31:35.90 Derartu Tulu (Ethiopia) OG 96
100H 12.24 Yordonka Donkova (Bulgaria) Stara Zagora 88
400H 52.77 Faní Halkiá (Greece) OG 04
4x1 41.52 United States WC 97
4x4 3:20.32 Russia WC 05
###