2012 LONDON OLYMPICS FORMCHART—Men

(switch to women’s chart)

compiled by T&FN staff & contributors (as of August 1)

FacebookTwitter

Bookmark and Share

100 METERS
1. Yohan Blake (Jamaica)
2. Usain Bolt (Jamaica)
3. Tyson Gay (USA)
4. Justin Gatlin (USA)
5. Asafa Powell (Jamaica)
6. Christophe Lemaitre (France)
7. Ryan Bailey (USA)
8. Keston Bledman (Trinidad)
9. Kim Collins (St. Kitts)
10. Richard Thompson (Trinidad)

 

200 METERS
1. Usain Bolt (Jamaica)
2. Yohan Blake (Jamaica)
3. Wallace Spearmon (USA)
4. Christophe Lemaitre (France)
5. Churandy Martina (Netherlands)
6. Warren Weir (Jamaica)
7. Maurice Mitchell (USA)
8. Jaysuma Saidy Ndure (Norway)
9. Rondell Sorrillo (Trinidad)
10. Michael Mathieu (Bahamas)

 

400 METERS
1. Kirani James (Grenada)
2. LaShawn Merritt (USA)
3. Jonathan Borlée (Belgium)
4. Kevin Borlée (Belgium)
5. Tony McQuay (USA)
6. Luguelin Santos (Dominican R)
7. Chris Brown (Bahamas)
8. Bryshon Nellum (USA)
9. Demetrius Pinder (Bahamas)
10. Martyn Rooney (Great Britain)

 

800 METERS
1. David Rudisha (Kenya)
2. Mohamed Aman (Ethiopia)
3. Abubaker Kaki (Sudan)
4. Nijel Amos (Botswana)
5. Nick Symmonds (USA)
6. Duane Solomon (USA)
7. Adam Kszczot (Poland)
8. Kevin López (Spain)
9. Yuriy Borzakovskiy (Russia)
10. Timothy Kitum (Kenya)

 

1500 METERS
1. Asbel Kiprop (Kenya)
2. Silas Kiplagat (Kenya)
3. Nixon Chepseba (Kenya)
4. Nick Willis (New Zealand)
5. Taoufik Makhloufi (Algeria)
6. Ayanleh Souleiman (Djibouti)
7. Mekonnen Gebremedhin (Eth)
8. Abdelaati Iguider (Mor)
9. Hamza Driouch (Qatar)
10. Leonel Manzano (USA)

 

STEEPLECHASE
1. Brimin Kipruto (Kenya)
2. Ezekiel Kemboi (Kenya)
3. Abel Mutai (Kenya)
4. Mahiedine M.-Benabbad (Fra)
5. Roba Gari (Ethiopia)
6. Tarik Langat Akdag (Turkey)
7. Benjamin Kiplagat (Uganda)
8. Evan Jager (USA)
9. Brahim Taleb (Morocco)
10. Jacob Araptany (Uganda)

 

5000 METERS
1. Mo Farah (Great Britain)
2. Dejen Gebremeskel (Ethiopia)
3. Bernard Lagat (USA)
4. Hagos Gebrhiwet (Ethiopia)
5. Isiah Koech (Kenya)
6. Yenew Alamirew (Ethiopia)
7. Thomas Longosiwa (Kenya)
8. Edwin Soi (Kenya)
9. Galen Rupp (USA)
10. Moses Kipsiro (Uganda)

 

10,000 METERS
1. Mo Farah (Great Britain)
2. Kenenisa Bekele (Ethiopia)
3. Galen Rupp (US)
4. Tariku Bekele (Ethiopia)
5. Wilson Kiprop (Kenya)
6. Moses Kipsiro (Uganda)
7. Zersenay Tadese (Eritrea)
8. Moses Masai (Kenya)
9. Bidan Karoki (Kenya)
10. Teklemariam Medhin (Eritrea)

 

110 HURDLES
1. Aries Merritt (USA)
2. Xiang Liu (China)
3. Jason Richardson (USA)
4. Dayron Robles (Cuba)
5. Sergey Shubenkov (Russia)
6. Orlando Ortega (Cuba)
7. Jeff Porter (USA)
8. Garfield Darien (France)
9. Andrew Riley (Jamaica)
10. Hansle Parchment (Jamaica)

 

400 HURDLES
1. Javier Culson (Puerto Rico)
2. Dai Greene (Great Britain)
3. Angelo Taylor (USA)
4. LJ van Zyl (South Africa)
5. Michael Tinsley (USA)
6. Amaechi Morton (Nigeria)
7. Kerron Clement (USA)
8. Cornel Fredericks (South Africa)
9. Félix Sánchez (Dominican Rep)
10. Rhys Williams (Great Britain)

 

MARATHON
1. Wilson Kipsang (Kenya)
2. Ayele Abshero (Ethiopia)
3. Abel Kirui (Kenya)
4. Emmanuel Mutai (Kenya)
5. Dino Sefer (Ethiopia)
6. Arata Fujiwara (Japan)
7. Stephen Kiprotich (Uganda)
8. Getu Feleke (Ethiopia)
9. Marílson dos Santos (Brazil)
10. Abderrahim Bouramdane (Mor)

 

20K WALK
1. Valeriy Borchin (Russia)
2. Zhen Wang (China)
3. Andrey Krivov (Russia)
4. Vladimir Kanaykin (Russia)
5. Alex Schwazer (Italy)
6. Eder Sánchez (Mexico)
7. Ruslan Dmytrenko (Ukraine)
8. Ding Chen (China)
9. Robert Heffernan (Ireland)
10. Jared Tallent (Australia)

 

50K WALK
1. Alex Schwazer (Italy)
2. Yohann Diniz (France)
3. Sergey Kirdyapkin (Russia)
4. Jared Tallent (Australia)
5. Sergey Bakulin (Russia)
6. Tianfeng Si (China)
7. Yuriy Andronov (Russia)
8. Christopher Linke (Germany)
9. Faguang Xu (China)
10. Matej Tóth (Slovakia)

 

4 X 100 RELAY
1. Jamaica
2. United States
3. Trinidad
4. France
5. Holland
6. Germany
7. Great Britain
8. Brazil
9. Japan
10. Canada

 

4 X 400 RELAY
1. United States
2. Belgium
3. Bahamas
4. Great Britain
5. Jamaica
6. South Africa
7. Russia
8. Cuba
9. Trinidad
10. Kenya

 

HIGH JUMP
1. Ivan Ukhov (Russia)
2. Andrey Silnov (Russia)
3. Jesse Williams (USA)
4. Robbie Grabarz (Great Britain)
5. Derek Drouin (Canada)
6. Aleksandr Shustov (Russia)
7. Trevor Barry (Bahamas)
8. Mutaz Essa Barshim (Qatar)
9. Guowei Zhang (China)
10. Erik Kynard (USA)

 

POLE VAULT
1. Renaud Lavillenie (France)
2. Björn Otto (Germany)
3. Brad Walker (USA)
4. Malte Mohr (Germany)
5. Raphael Holzdeppe (Germany)
6. Konstadínos Filippídis (Greece)
7. ?ukasz Michalski (Poland)
8. Steve Lewis (Great Britain)
9. Steve Hooker (Australia)
10. Lázaro Borges (Cuba)

 

LONG JUMP
1. Mitchell Watt (Australia)
2. Greg Rutherford (Great Britain)
3. Sebastian Bayer (Germany)
4. Aleksandr Menkov (Russia)
5. Irving Saladino (Panama)
6. Khotso Mokoena (S Africa)
7. Christian Reif (Germany)
8. Chris Tomlinson (Great Britain)
9. Mauro da Silva (Brazil)
10. Marquise Goodwin (USA)

 

TRIPLE JUMP
1. Christian Taylor (USA)
2. Will Claye (USA)
3. Phillips Idowu (Great Britain)
4. Lyukman Adams (Russia)
5. Fabrizio Donato (Italy)
6. Daniele Greco (Italy)
7. Alexis Copello (Cuba)
8. Leevan Sands (Bahamas)
9. Benjamin Compaoré (France)
10. Sheryf El-Sheryf (Ukraine)

 

SHOT
1. Reese Hoffa (USA)
2. Tomasz Majewski (Poland)
3. Dylan Armstrong (Canada)
4. Ryan Whiting (USA)
5. David Storl (Germany)
6. Christian Cantwell (USA)
7. Maksim Sidorov (Russia)
8. Andrey Mikhnevich (Belarus)
9. Rutger Smith (Netherlands)
10. Justin Rodhe (Canada)

 

DISCUS
1. Robert Harting (Germany)
2. Virgilijus Alekna (Lithuania)
3. Piotr Małachowski (Poland)
4. Ehsan Hadadi (Iran)
5. Gerd Kanter (Estonia)
6. Benn Harradine (Australia)
7. Mario Pestano (Spain)
8. Robert Urbanek (Poland)
9. Traves Smikle (Jamaica)
10 Lance Brooks (USA)

 

HAMMER
1. Krisztian Pars (Hungary)
2. Ivan Tikhon (Belarus)
3. Pawel Fajdek (Poland)
4. Kirill Ikonnikov (Russia)
5. Aleksey Zagorniy (Russia)
6. Pavel Kryvitski (Belarus)
7. Koji Murofushi (Japan)
8. Primož Kozmus (Slovenia)
9. Kibwé Johnson (USA)
10. Szymon Ziółkowski (Poland)

 

JAVELIN
1. Vítezslav Veselý (Czech Rep)
2. Oleksandr Pyatnytsya (Ukraine)
3. Andreas Thorkildsen (Norway)
4. Tero Pitkämäki (Finland)
5. Fatih Avan (Turkey)
6. Vadims Vasilevskis (Latvia)
7. Matthias de Zordo (Germany)
8. Ivan Zaytsev (Uzbekistan)
9. Ari Mannio (Finland)
10. Stuart Farquhar (New Zealand)

 

DECATHLON
1. Ashton Eaton (USA)
2. Trey Hardee (USA)
3. Eelco Sintnicolaas (Holland)
4. Leonel Suárez (Cuba)
5. Hans van Alphen (Belgium)
6. Pascal Behrenbruch (Germany)
7. Kevin Mayer (France)
8. Rico Freimuth (Germany)
9. Sergey Sviridov (Russia)
10. Oleksiy Kasyanov (Ukraine)