2003 MEN'S HIGH SCHOOL LEADERS

Compiled by This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
(marks received and verified by 8/03/03)

These lists contain the top U.S. high school marks for the 2002-03 season in standard events, fewer in other events.

The current outdoor national record (as recognized by T&FN) is listed at the head of each event.
All marks without specific wind info were placed on the windy list.
Symbols: +=converted mark; i=indoor mark; (A)=mark made at altitude over 1000m (affected events only); y=mark made at yard distance;
' = after name, non-U.S. citizen. Classes: ****=8th grade; ***=frosh; **=soph; *=junior; ?=unknown; all others are seniors.
We welcome all amendments to these lists. Please send all men's high school information to
Jack Shepard, 14551 Southfield Drive, Westminster, CA 92683 ( This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. ).
Contact Shepard to purchase High School Track, which carries much deeper yearly lists in addition to all-time compilations and record sections.

 

100 METERS (10.13)
10.29 ............................. Earvin Parker (Lewisville, Tx)
10.37 .................. Demi Omole (Dominican, Whitefish Bay, Wi)
10.38 ................... *Xavier Carter (Palm Bay, Melbourne, Fl)
10.40 ....................... *Kenny O'Neal (Skyline, Oakland, Ca)
10.41 ............................ *Walter Dix (Coral Springs, Fl)
.............................. Keantwon Gray (Carter, Dallas, Tx) 10.43 ............... Steve Koehnemann (Corona del Sol, Tempe, Az) 10.44 ...................... *Derrick Jones (Poly, Long Beach, Ca) 10.45 .................... James Townsend (Holy Cross, Delran, NJ) 10.46 ...................... *Adian Sanderson (Ewing, Trenton, NJ) 10.48 .................. Willie Hordge (Forest Brook, Houston, Tx) 10.49 .............. **J-Mee Samuels (Mt Tabor, Winston-Salem, NC)
.......................... D. J. Smith (Foothill, Pleasanton, Ca) 10.50 ............................... Damond Berry (Grandview, Mo) 10.52 ..................... *Otis McDaniel (Taft, San Antonio, Tx) Wind-aided: 10.16 .................... *Ivory Williams (Central, Beaumont, Tx) 10.21 ................................. Aulton Kohn (Beaufort, SC) 10.29 ............................ *Walter Dix (Coral Springs, Fl) 10.33 .............................. Anthony Aldridge (Denton, Tx)
................................. Adrian Peterson (Palestine, Tx) 200 METERS (20.13) 20.69 ................... *Xavier Carter (Palm Bay, Melbourne, Fl) 20.70 ............................. Earvin Parker (Lewisville, Tx) 20.87 ...................... Lionel Larry (Dominguez, Compton, Ca) 20.88 ............ *Michael Grant (Stephenson, Stone Mountain, Ga) 20.90 ..................... Jason Craig (Wayne, Huber Heights, Oh) 21.03 .................................. Carey LaCour (Humble, Tx) 21.04 ............................ *Walter Dix (Coral Springs, Fl)
........................... Domenik Peterson (Jefferson City, Mo) 21.08 ........... *Antonio Freeman (Wauwatosa West, Wauwatosa, Wi) 21.11 ................. Reggie Witherspoon (Wheeler, Marietta, Ga) 21.13 ......................... *Jason Richardson (Cedar Hill, Tx) 21.16 ............... *Ronnie Drummer (North Salinas, Salinas, Ca)
....................... *Theodore Ginn (Glenville, Cleveland, Oh)
.............................. *Neksy Metelus (Ft Lauderdale, Fl) 21.17 .................. Bobby Young (Mt Pleasant, Providence, RI) Wind-aided: 20.53 ............................. Earvin Parker (Lewisville, Tx) 20.85 ..................... *Lionel Larry (Dominguez, Compton, Ca)
......................... *Ivory Williams (Central, Beaumont, Tx) 20.94 ............................ *Walter Dix (Coral Springs, Fl) 20.96 ................ Kendrick Singleton (Turner, Carrollton, Tx) 400 METERS (44.69) 45.88 ................... *Xavier Carter (Palm Bay, Melbourne, Fl) 46.11i ................ Reggie Witherspoon (Wheeler, Marietta, Ga) 46.15 ....................... Mark Teter (Reagan, San Antonio, Tx) 46.33 ....... *Elzie Coleman (Newburgh Free Academy, Newburgh, NY) 46.35 ............................... *Cedric Goodman (Newnan, Ga) 46.42 .......... *Ricardo Chambers (Dwyer, Palm Beach Gardens, Fl) 46.46 ...................... Arthur Davis (Williamson, Mobile, Al) 46.47 .................... Andre Johnson (Northwestern, Miami, Fl) 46.68 ......... Lance Wigfall (East Orange Campu, East Orange, NJ) 46.74 ............. Jeremy Burton (Stephenson, Stone Mountain, Ga) 46.81 ................ Drew Morano (St Aquinas, Overland Park, Ks)
........................... Domenik Peterson (Jefferson City, Mo) 46.83 ............ Brandon Johnson (West Orange-Stark, Orange, Tx) 46.87 ....................... Jimmie Gordon (Lamar, Arlington, Tx) 46.88 .................... Bobby McCoy (Klein Forest, Houston, Tx) 800 METERS (1:46.45) 1:48.56 .................. Michael McGrath (Lincoln, Portland, Or) 1:49.27 ............ Paul Cross (South Plantation, Plantation, Fl) 1:49.61 ............ Sam Vazquez (Flagler-Palm Coast, Bunnell, Fl) 1:49.79 ..................... Duane Solomon (Cabrillo, Lompoc, Ca) 1:50.16 .............................. Russell Brown (Hanover, NH) 1:50.34 .............. *Derek Hoye (St Charles Prep, Columbus, Oh) 1:50.47 ...................... Joaquin Chapa (Grant, Portland, Or) 1:50.67 ......................... John Richardson (Ocean City, NJ) 1:50.83 ........ Mark Korich (Springfield Township, Erdenheim, Pa) 1:50.99 .............................. *Alex McClary (Shelton, Wa) 1:51.1 ................ Jeremy Kruidenier (Central, Champaign, Il) 1:51.14 .............................. Mario Cobian (Rosemead, Ca) 1:51.19 ....................... Brandon Dixon (Lamar, Houston, Tx)
 A ........................ Alan Thomas (Hug, Reno, Nv) 1:51.50 ............................. *Liam Boylan-Pett (Bath, Mi) 1500 METERS (3:38.26š) 3:43.87š ................... Steve Magness (Klein Oak,Houston, Tx) 3:46.47 ............ Sam Vazquez (Flagler-Palm Coast, Bunnell, Fl) 3:48.49š ...................... Chris Solinsky (Stevens Point, Wi) 3:48.68š ............................. **Jeff See (Middletown, Oh) 3:49.01 ..................... *Ryan Deak (Maclay, Tallahassee, Fl) MILE (3:53.43) 4:01.02 ................... Steve Magness (Klein Oak, Houston, Tx) 4:03.87 ............ Sam Vazquez (Flagler-Palm Coast, Bunnell, Fl) 4:05.20m ............................... *Erik Stanley (Klein, Tx) 4:05.28 .................. Michael McGrath (Lincoln, Portland, Or) 4:05.30 ...................... Chris Solinsky (Stevens Point, Wi)s 4:06.07 .............................. **Jeff See (Middletown, Oh) 4:06.50 ......................... Stephen Pifer (Edwardsville, Il) 4:06.53m ........................ Carl Moe (Riverside, Auburn, Wa) 4:06.93 ............................... *Victor Gras (Belmont, Ma) 4:07.06 ................. Bobby Curtis (St Xavier, Louisville, Ky) 4:07.73m ...................... *Leonel Manzano (Marble Falls, Tx) 4:08.56m ........ *Christian Wagner (Columbus North, Columbus, In) 4:09.14 ............................. Brian Dalpiaz (Sayville, NY) 4:09.51i .................... *Ryan Deak (Maclay, Tallahassee, Fl) 4:09.95m ..................... Phillip Reid (Rio Mesa, Oxnard, Ca) 3000 METERS (8:05.8) 8:10.42 ............. *Galen Rupp (Central Catholic, Portland, Or) 8:14.10i .............. *Joshua McDougal (Home Schooled, Peru, NY) 8:14.77i ......................... Alec Wall (Grant, Portland, Or) 8:20.92 ..................... *Ryan Deak (Maclay, Tallahassee, Fl) 8:21.24š ........ *Christian Wagner (Columbus North, Columbus, In) 3200 METERS (8:36.3y) 8:43.24 ....................... Chris Solinsky (Stevens Point, Wi) 8:45.60 .................... Brent Vaughn (Smoky Hill, Aurora, Co) 8:48.04 ......................... Carl Moe (Riverside, Auburn, Wa) 8:48.39 ................. Bobby Curtis (St Xavier, Louisville, Ky) 8:50.16 ................ Matt Debole (Mt Tabor, Winston-Salem, NC) 8:50.81y ....... *Christian Wagner (Columbus North, Columbus, In) 8:52.75 ...................... Steven Hassen (Vanguard, Ocala, Fl) 8:53.59 .............. Tim Nelson (Liberty Christian, Redding, Ca) 8:53.66 ....................... Kyle Alcorn (Buchanan, Clovis, Ca) 8:54.46y ....... Neftalem Araia (Lawrence North, Indianapolis, In) 8:55.31y ............ *Justin Scheid (Pope John XXIII, Sparta, NJ) 8:55.80 .................... Manuel Ruiz (Monroe, North Hills, Ca) 8:55.87 ............................ *Mohamed Trafeh' (Duarte, Ca) 8:56.35 .......................... Chris Kollar (Strongsville, Oh) 8:57.75yi ........... *Galen Rupp (Central Catholic, Portland, Or) 3000 METER STEEPLECHASE (8:50.1) 9:25.87 ............................. *Dave Holliday (Ledyard, Ct) 9:29.7 ................ Miguel Reyes (North Rockland, Thiells, NY) 9:34.30 ....................... Andy Whitbeck (East Rochester, NY) 2000-meter steeplechase: 5:57.84 ................. *Ben Delay (Bellevue West, Bellevue, Nb) 6:00.62 .... *Andres Urbina (Albuquerque Academy, Albuquerque, NM) 110m HURDLES (13.22y) 13.51 ......................... *Jason Richardson (Cedar Hill, Tx) 13.52 ............................. Kerron Clement' (La Porte, Tx) 13.62 .................. *Theodore Ginn (Glenville, Cleveland, Oh) 13.77 ......................... Jon McDowell (Permian, Odessa, Tx) 13.85 .......................... *Verrol Jackson (Schenectady, NY) 13.86 .............................. Donovan Kilmartin (Eagle, Id) 13.88 ............... Jeremy Jackson (Stony Point, Round Rock, Tx) 13.89 ........................ Basil Campbell (Ewing, Trenton, NJ)
.................... **Jamaal Charles (Memorial, Port Arthur, Tx)
.................... Irving Stills (Trenton Central, Trenton, NJ) 13.92 ................... **Kevin Craddock (Logan, Union City, Ca)
................ Brandys Green (Lawrence North, Indianapolis, In)
........................... Aries Merritt (Wheeler, Marietta, Ga) 13.93 ........................ Kris Fant (Reynolds, Asheville, NC) 13.95 ............................ Laejon Brooks (West Orange, NJ)
..................... Ron Jules (Toms River East, Toms River, NJ) Wind-aided 13.71 .................. *Theodore Ginn (Glenville, Cleveland, Oh) 13.76 ...................... Aries Merritt (Wheeler, Marietta, Ga) 13.81 ................. *Anthony Argentino (Wawasee, Syracuse, In)
.......................... *Tyler Whitham (Cinco Ranch, Katy, Tx) 13.83 ........... Brandys Green (Lawrence North, Indianapolis, In) 300m HURDLES (35.32) 35.42 ............................. Kerron Clement' (La Porte, Tx) 36.45 ........................ Bryan Scott (Estacado, Lubbock, Tx) 36.61 ...................... Aries Merritt (Wheeler, Marietta, Ga) 36.69 ............................... *Austin Wechter (Shelby, Oh) 36.70 .................. *Theodore Ginn (Glenville, Cleveland, Oh) 36.73 ............. Jeremy Burton (Stephenson, Stone Mountain, Ga) 36.79A ....................... Dan Cook (Chatfield, Littleton, Co)
...................................... Frankie Pavelka (West, Tx)
.............................. *Jason Richardson (Cedar Hill, Tx) 36.81 ........................ Mark Edwards (Olympia, Orlando, Fl) 37.01 .................................... Alan Bean (Dalhart, Tx) 37.03 ................... Daryl Burgess (Miami Norland, Miami, Fl) 37.05 .......................... Manny Diaz (Socorro, El Paso, Tx)
.............. Joe Taylor (Palm Beach Lakes, West Palm Beach, Fl) 37.29 ............................ Reggie Lazenby (Whitehouse, Tx) 400m HURDLES (49.38) 50.13 ............................. Kerron Clement' (La Porte, Tx) 50.72 ......................... *Jason Richardson (Cedar Hill, Tx) 51.86 ................. *Reuben McCoy (Winslow Township, Atco, NJ) 51.92 ............. Jeremy Burton (Stephenson, Stone Mountain, Ga) 52.23 ........................ Basil Campbell (Ewing, Trenton, NJ) 4 x 100 (39.76) 40.06 ...................................... Bowie, Arlington, Txs 40.26 .................................. Memorial, Port Arthur, Tx 40.39 ....................................... Olympia, Orlando, Fl 40.45 ..................................... Westfield, Houston, Tx 40.51 ...................................... Worthing, Houston, Tx 40.70 ............................................. Lewisville, Tx 40.78 .............................................. Lancaster, Tx 40.79 .............................. West Orange-Stark, Orange, Tx 40.92 ................................................. Denton, Tx
...................................... Winslow Township, Atco, NJ 40.94 ............................. Stephenson, Stone Mountain, Ga 40.98 .......................... DeMatha Catholic, Hyattsville, Md 41.00 ......................................... Helix, La Mesa, Ca
........................................ Miami Killian, Miami, Fl 41.03 ................................................. Carson, Ca 4 x 200 (1:23.31) 1:24.12 ................................ Memorial, Port Arthur, Tx 1:24.13 ..................................... Bowie, Arlington, Tx 1:24.49 ............................... Winslow Township, Atco, NJ 1:24.77 ................................. Glenville, Cleveland, Oh 1:24.89 ....................................... Reagan, Austin, Tx 1:25.12 ............................................ Lancaster, Tx 1:25.23 ................................ Forest Brook, Houston, Tx 1:25.45 ...................... Newburgh Free Academy, Newburgh, NY 1:25.56 ........................................... Greenville, Tx 1:25.70 ...................................... Wossman, Monroe, La 4 x 400 (3:07.40) 3:10.47 ............................... Winslow Township, Atco, NJ 3:10.66 ................................. Glenville, Cleveland, Oh 3:10.69 ............................................... Humble, Tx 3:10.78 ....................................... Reagan, Austin, Tx 3:11.22 ..................................... Poly, Long Beach, Ca 3:11.24 .......................................... Willingboro, NJ 3:11.39 ............................................ Lancaster, Tx 3:11.52 ......................................... Elsik, Alief, Tx 3:12.27 ...................... Newburgh Free Academy, Newburgh, NY 3:13.17 .................................... Estacado, Lubbock, Tx 3:13.33 ............................. Trenton Central, Trenton, NJ 3:13.43 ................................ Klein Forest, Houston, Tx 3:13.95 ................................ Memorial, Port Arthur, Tx 3:14.31 .................................... Wheeler, Marietta, Ga 3:14.41 ...................................... Lincoln, Dallas, Tx 4 x 800 (7:35.6y) 7:41.74 ................................. Hoover, North Canton, Oh 7:41.89 ......................... Cardinal O'Hara, Springfield, Pa 7:42.21 ............................................ Wadsworth, Oh 7:42.36 ..................................... Poly, Long Beach, Ca 7:42.78 ................................... Davidson, Hilliard, Oh 7:42.79 ................................ St Xavier, Cincinnati, Oh 7:42.93 ........................................... Midlothian, Va 7:42.99 ............................ Murrieta Valley, Murrieta, Ca 7:43.12 .............................................. Liberty, Mo 7:44.23 ........................................... Charleston, Il 4 x MILE (17:06.6) 17:30.45 .................................. Davidson, Hilliard, Oh 17:36.42 ................................. Loyola, Los Angeles, Ca 17:37.03 .................................. Klein Oak, Houston, Tx 17:38.75i ................................ Mountain View, Orem, Ut 17:40.00+ ......................... Mainland Regional, Linwood, NJ SPRINT MEDLEY (3:21.1) 3:22.75 ............................................. Vineland, NJ 3:22.76 .............................. Mt Tabor, Winston-Salem, NC 3:23.15 ............................... Deep Creek, Chesapeake, Va 3:23.56 .......................................... Willingboro, NJ 3:25.51i ................ East New York Transit Tech, Brooklyn, NY 3:26.62i .................................... Mumford, Detroit, Mi 3:26.75 .............................. Winslow Township, Atco, NJ 3:27.79 .................................. Reagan, San Antonio, Tx 3:27.87 ....................................... Lamar, Houston, Tx 3:28.95 ............................... St Ignatius, Cleveland, Oh DISTANCE MEDLEY (9:53.31) 10:10.6 ................................... Klein Oak, Houston, Tx 10:10.69 .............................................. Saline, Mi 10:11.26 ........................................... Liverpool, NY 10:11.78 ............................................... Klein, Tx 10:13.05 ........................ Cardinal O'Hara, Springfield, Pa 10:13.96 .............................. Mt Lebanon, Pittsburgh, Pa 10:13.99 .................... Cumberland Valley, Mechanicsburg, Pa 10:14.98 ............................................ Kingwood, Tx 10:15.14 ..................... Warwick Valley Central, Warwick, NY 10:15.23i .......................................... Northport, NY HIGH JUMP (7-7) 7-4 1/4i ........................ Mike Morrison (Willingboro, NJ) 7-3 1/4 .................. **Scott Sellers (Cinco Ranch, Katy, Tx) 7-3 ................................. *Dusty Jonas (La Vernia, Tx) 7-2 ................................ Donovan Kilmartin (Eagle, Id)
.................. *Jaron Van Maanen (Lynnville-Sully, Sully, Ia) 7-1 1/4 ............................... Jean Morisset (Quincy, Ma) 7-1 .......... *Dempsey Josinvil (Glades Central, Belle Glade, Fl) 7-0 1/4 ................................. Cole Herron (Sanger, Ca)
................ Adam Linkenauger (Lord Botetourt, Daleville, Va)
................... *Jerome Miller (Colonial Forge, Stafford, Va)
................. Dominique Zeigler (Harker Heights, Killeen, Tx) 7-0 ................... *Dakota Dunn (East Montgomery, Biscoe, NC)
............ T. J. Fakehinde' (Eastside Christian, Fullerton, Ca)
.............................. Michael Fudge (Evans, Orlando, Fl)
............................. Reshard Hicks (Robinson, Tampa, Fl)
....................... *Arthur Hinton (Cedar Shoals, Athens, Ga)
.................................... ?Jon McMillian (Choctaw, Ok)
......................... Marc Roberts (Salina South, Salina, Ks)
.................... Zach Ryan (Garces Memorial, Bakersfield, Ca)
...................................... Toby Seim (Bellingham, Wa)
...... ?Jermaine Sterling (Lake Charles-Boston, Lake Charles, La)
.................................... Rashod Turner (Marshall, Tx)
..................... Tristian Whitley (Oakhurst, Coldspring, Tx) POLE VAULT (18-2 1/4; 18-3p) 18-3 ................................... Tommy Skipper (Sandy, Or) 17-4 1/2 ........................... Donovan Kilmartin (Eagle, Id) 17-3 1/4 ................. *Ty Barrington (Carroll, Southlake, Tx) 17-1 ................... Chase Shealy (Brookland-Cayce, Cayce, SC) 17-0 3/4 ...... Gable Baldwin (Central Catholic, Grand Island, Nb)
......................... Chip Heuser (St Xavier, Louisville, Ky) 16-10 .. Brandon McFarling (A&M Consolidated, College Station, Tx) 16-8 3/4A ................. Brandon Glenn (Westview, Avondale, Az) 16-6 ........................ Steven Dolk (Ironwood, Glendale, Az) 16-5 1/4 ................................ Scott Martin (Jenks, Ok) 16-4 1/2 ............. *Andrew Rademacher (Hickory, Hermitage, Pa) 16-4A ..................... Josh Oberleas (Smoky Hill, Aurora, Co) 16-2i ................................. McKane Lee (Arlington, Wa)
.................... Andrew Park (Fairport Central, Fairport, NY) 16-1 ............. Billy Matthies (Rancho Bernardo, San Diego, Ca)
................................ Dave Viken (Rolling Meadows, Il) LONG JUMP (26-9 1/4) 25-0 3/4 ............................ *Ramonce Taylor (Belton, Tx) 24-10 1/2 .......................... Donovan Kilmartin (Eagle, Id) 24-9 1/4 .................... Derrell Hutsona (Helix, La Mesa, Ca) 24-8 1/2 ....................... Patrick Lee (Columbus, Miami, Fl) 24-6 1/2 .............. Anthony Miles (Winslow Township, Atco, NJ) 24-6 ................. Demetrius Westbrooks (Morse, San Diego, Ca) 24-5 ............................. Mike Morrison (Willingboro, NJ) 24-4 1/2 ......................... Deondrick Nunez (Del Valle, Tx) 24-4 ................. Robert Tillman (South Robeson, Rowland, NC) 24-3 3/4 .. *Felix Reyes' (Christian Brothers Academy, Albany, NJ) 24-2 ................. *Rashaad Nunnally (Sheldon, Sacramento, Ca) 24-1 1/2 .................. Rudy Burgess (Desert, Edwards AFB, Ca) 24-1 ........................ Chaime Breaux (Ellison, Killeen, Tx)................................. Frank Lovejoy (Red Springs, NC) 24-0 3/4 ......................... *Walter Dix (Coral Springs, Fl) Wind-aided: 25-10A ........... Dominique Zeigler (Harker Heights, Killeen, Tx) 25-5 3/4 .................... Derrell Hutsona (Helix, La Mesa, Ca) 25-2 3/4 ........... **Francois Gatson (Southwood, Shreveport, La) 24-9 1/2 ............. Jonathan Jackson (South, Grand Prairie, Tx) 24-8 1/4 ................................ *Bobby Evers (Bangs, Tx) TRIPLE JUMP (53-11 1/4) 51-1 .............................. *Chessley Johnson (Frisco, Tx) 50-5 1/2 ..................... Devon Fanfair (Dobie, Pasadena, Tx)
.......................... Paul Hubbard (Widefield, Security, Co) 50-4 1/4 .................. Rudy Burgess (Desert, Edwards AFB, Ca) 50-1 ................... Terrance Wheatley (Plano East, Plano, Tx) 49-10 ............... Dominic Smith (Memphis Central, Memphis, Tn) 49-9 3/4 ....................... Lazaris Evans (Mays, Atlanta, Ga) 49-9 1/2 ............................. Richard Owens (Gresham, Or) 49-8 1/2 .......... Cerone Burnett (Southern Vance, Henderson, NC)
........................... *Kyle Jenkins (Jefferson, Auburn, Wa) 49-8 .......................... Michael Whitehead (Norristown, Pa) 49-7 1/2 ..................... Kevin Robinson (Hoover, Fresno, Ca) 49-7i .......................... Ryan McCoy (Fleming, Roanoke, Va) 49-6 1/4A ................... Chaime Breaux (Ellison, Killeen, Tx) 49-5 3/4 ............. Ayo Akindona (Hightower, Missouri City, Tx) Wind-aided: 52-7A ..................... Paul Hubbard (Widefield, Security, Co) 49-10 .............................. Daniel Roper (Plantation, Fl) 49-7 1/2 ............... Britt Taylor (Hinsdale South, Darien, Il) SHOT (81-3 1/2) 66-7 3/4 ....................... *Zack Lloyd (White Pine, Ely, Nv) 65-7 1/2 ............... Andy Fryman (Mason County, Maysville, Ky) 65-6 ..................... *Nate Englin (Mounds View, St Paul, Mn) 64-10 1/2 .................... Adam Kellermeyer (Pickerington, Oh)
................. Joe Thomas (Brookfield Central, Brookfield, Wi) 64-5 3/4 ....... Justin Clickett (Union City Area, Union City, Pa) 64-1 1/2 ................ Steve Huntzinger (Robinson, Fairfax, Va) 63-6 .............................. Dan Pribula (Strongsville, Oh) 63-4 1/4i ............. Tyree Suber (Glen Mills, Concordville, Pa) 63-3 1/4 ................. Jared Bray (Mission Bay, San Diego, Ca) 63-2 ................................... Sean Delahunt (Pekin, Il)
 i ........................... Shane Maier (Storm Lake, Ia) 63-1 ..................... Cory Martin (Edgewood, Bloomington, In) 62-11 ......................... Jason Brown (Clay, South Bend, In)
......................................... Nik Kay (Los Gatos, Ca) DISCUS (234-3) 209-6 .................. *Leif Arrhenius (Mountain View, Orem, Ut) 204-10 ................................... Nik Kay (Los Gatos, Ca) 204-0 .................... Joe Hover (Lakeshore, Stevensville, Mi) 202-8 .......... *Westley Stockbarger (Charlotte, Punta Gorda, Fl) 198-9 ................................ *Chase Madison (Newton, Ia) 197-9 ............. Tavares Gooden (St Aquinas, Ft Lauderdale, Fl) 197-4 .............................. Bobby Musil (Pawnee City, Nb) 195-8 ........................ Mark Koalenz (Judson, Converse, Tx) 195-4 ................................ Bobby Weakley (Brandon, Ms) 194-11 ................. Andy Fryman (Mason County, Maysville, Ky) 194-4 .................... *Nate Englin (Mounds View, St Paul, Mn)
............................ *Nate Rolfe (Inglemoor, Bothell, Wa) 193-7 ......................... Steven Octavien (Lely, Naples, Fl) 193-2 ............................... Derek Andriesian (Sandy, Or) 192-1 .............................. Gavin Ball (Monona Grove, Wi) HAMMER (253-3) 231-11 .................................. Nick Owens (Shelton, Wa) 218-9 ................. Dan Godin (Bishop Hendricken, Warwick, RI) 207-2 .................... Jake Dunkleberger (Lovett, Atlanta, Ga) 204-8 ....................... **Zack Midles (Capital, Olympia, Wa) 204-4 ............ Zachary Thomas (South Kingstown, Wakefield, RI) JAVELIN (241-11) 224-2 ................... Thomas Jordan (Cedar Crest, Lebanon, Pa) 219-5 .............................. Matt Schwandt (Manhattan, Ks) 217-10 ...................... Brad Zimmerman (Warwick, Lititz, Pa) 213-1 ............................... Brian Harris (Hillsboro, Or) 212-10 ............................... Jordan Senn (Beaverton, Or) 209-4 ............................. Casey Kauffman (West Linn, Or) 207-0 ..................... **Chad Brown (Barbe, Lake Charles, La) 205-2 ........................... Jesse Hershey (Jersey Shore, Pa) 203-0 ............ *Cody Fillinich (South Lafourche, Galliano, La) 202-11 ........... Jesse Kovash (Dickinson Trinity, Dickinson, ND) DECATHLON (7359) (international implements, hurdles) 6014 ....................... Ben Looney (Marshfield, Coos Bay, Or) 5694 ................................... *David Pichler (Yelm, Wa) 5503 .............. Ben Dillow (Cedar Park Christian, Bothell, Wa) With Junior implements: 7486 ............................... Donovan Kilmartin (Eagle, Id) With HS implements, hurdles: 7216wA .............. Chris Helwick (Greeley Central, Greeley, Co) MILE WALK (m = converted from 1600) 6:17.96i ......................... *Zachary Pollinger (Mahwah, NJ) 6.33.87i ......................... *Christopher Diaz (McAllen, Tx) 6:46.3m ............................. Joe Trapani (Centereach, NY) 6:47.6m ............................ Daniel Campbell (Caribou, Me) 6:58.7m ................... *Troy Clark (Lisbon, Lisbon Falls, Me) Other events: 5000 meters: 14:20.29 *Galen Rupp (Central Catholic, Portland, Or) 10,000 meters: 30:57.36 Keith Krieger (Cherokee, Marlton, NJ) 110H(42"): 14.36 **Kevin Craddock (Logan, Union City, Ca) 800 medley: 1:29.68 Wheeler, Marietta, Ga 4 x 110H: 57.70 Winslow Township, Atco, NJ Discus(3.85-lb/1.75-kg): 177-6 Gavin Ball (Monona Grove, Wi) Hammer(5-kg): 224-0 Nick Owens (Shelton, Wa) Hammer(16-lb): 196-6 Nick Owens (Shelton, Wa)